ANDRUS ALBRECH alias BONZO:
Kui mingi asi mulle väga meeldima hakkab, siis võin sellesse jäägitult ära armuda.
Bonzo hüüdnimi pärineb teatavasti Led Zeppelini omaaegselt trummarilt John Bonham’ilt. Ja kui Zeppelin veel väga kuulus oli, leidus igas linnakeses keegi, keda hüüti Bonzoks. Üldjuhul oli see linna parim trummar, kes ühtlasi mängis linna parimas bändis. Sina oled laulumehena tuntud Bonzo nime all. Kuidas see nii läks?
Noh, pean alustama sellest, et laulumees sai minust natuke hiljem. Alustasin oma pillimeheteed samamoodi trummarina.
Olid ka siis Rakvere linna parim trummar?
Seda ma ei oska küll öelda. Palju neid trummareid ikka oli. Mõned olid, aga seda ma ei julge öelda, et parim olin. Seda peab vist mõne teise inimese käest küsima. Aga tegime, jah, Rakveres bluusibändi ja selle nimi oli Sats Blues Band.
Koos Elmar Satsiga?
Tema oli seal ideede generaator ja juht, mina mängisin trummi ja Satsi arvates mängisin kuidagi Bonhami stiilile sarnaselt. Tema mulle selle nime pani ja nimi jäigi külge.
Trummide tagant on hämmastavalt palju laulumehi välja tulnud – Gun-nar Grapsist Phil Collinsini. Kuidas Sina trummide tagant välja said?
Algul laulsin trummide tagant. Aga see oli kuidagi pingutust nõudev ja nii astusingi ettepoole. Rakveres oli kunagi niisugune ansambel nagu Bio Est Rock, millest on välja kasvanud vennad Mälgandid. Mäletan, et Mihkel Mälgand polnud veel 10-aastanegi ja basskitarr oli tunduvalt suurem kui ta ise. Sinna ansamblisse kutsuti mind laulma. Kõigepealt prooviti klaveri ääres, kuidas oskan laulda „Jambolayat“. Oskasin küll ja nii see lauljakarjäär mul hakkas.
Niisugust andumust ühe muusiku loomingu järgimisel nagu on olnud sinul Neil Youngi suhtes, tuleb eesti muusikute puhul harva ette. Mis side Sul Neil Youngiga on?
Mul oli 1990. aastatel bänd nimega Harvest. See ansambel mängiski ainult Neil Youngi muusikat. Minuga on nii, et kui mingi asi mulle väga meeldima hakkab, siis võin sellesse jäägitult ära armuda. Pühendun ikka 100%. Ta sobis mulle. Tema meloodiad, mis on küll suhteliselt lihtsad … Ega ma oskagi muud öelda, kui et ta meeldis mulle.
Nüüd laulad hoopis teisi laule. Kas see Neil Youngi periood midagi sinus muutis? Kas see kajastub Sinus ka praegu kuidagi?
Ma arvan, et kindlasti on ta mind mõjutanud.Võib-olla meloodiajooniseid minu lauludes. On öeldud, et mõnigi lugu, mille olen ise kirjutanud, on youngilik.
Kõnealune muusik on tuntud maailmas ka kui väga kõrge esituskultuuriga muusik, kes kõik oma lood „viimase peale“ lihvib. Kas ka oma lugude puhul ajad taga maksimumi, enne kui tulemusega rahule jääd?
Mina olen muusikalises mõttes kirjaoskamatu ja rumal inimene. Ma ei lihvi midagi. Nii nagu laul välja kukub, nii ta on. Iseasi, mis selle lauluga stuudios edasi tehakse. Ma ei ole julgenud siiamaani ise neid laule produtseerida ja olen tavaliselt omale appi palunud sellise andeka muusiku nagu Alari Piispea Tartust, kes on minu lugude jaoks valinud instrumendid ja aidanud lood kokku panna.
Kui üks harrastusmuusik on otsustanud „kapist välja tulla“ ja enesele tunnistada, et ta ikkagi on päris-muusik, siis kaasneb sellega harilikult kohustus teha pidevalt juurde lugusid, anda välja plaate ning mingil hetkel saab lõbust töö. Sinu laulude juures pole siiani töise vaevanägemise märki. Kas Sa ise tead, kust Sinu laulud tulevad?
Ma võiks öelda niimoodi, et inspiratsiooni saamisega on mul kehvasti – see tunne võib tulla peale hoopiski mitte muusikat kuulates, vaid hoopiski mingil suvalisel momendil, näiteks mõne muusiku intervjuud lugedes. Kuna ma ise tekste ei kirjuta, siis otsin neid, ja kui ma midagi leian, siis need laulud tulevadki. Aga ega ma tegelikult päriselt teagi, kust nad tulevad.
Oled ise selline suure kogu ja kõva sõnaga mees ning vahel tundub, et võtad mõne luuletaja argliku teksti ja kehtestad selle omal võimsal moel. On teksti edastamine Sinu jaoks eesmärk omaette?
Ma ei ole üldse selle peale mõelnud. Ei tohiks küll üle tähtsustada, aga tekst on tõesti minu jaoks oluline.
On need luuletajal laulu sisse pandud seisukohad alati ühtlasi Sinu enda omad ka? Peab see alati tingimata paigas olema?
Tingimata ei pea. Kui see nii on, siis on väga hästi. Kui ma mõnda teksti vaatan, siis tunnen ta kohe ära. Ma ei pruugi seda isegi hoolega lugeda, vaatan üldpilti ja saan kohe aru, kas see on mulle sobilik või ei ole. Aga tavaliselt saavad nendest tekstidest, mis mulle kohe sobivad, ka väga toredad laulud.
Mis asjad on sulle siin elus tähtsad?
Inimesed, kes on minu ümber, need on mulle tähtsad. Need asjad, millega tegelen. Ja tähtis on, et saan teha neid asju, mis mulle meeldivad.
Küsis: Mati Palmet
Fotod: Ly Menov