Võistlusülesanded 2014 pdf-fail
Näidisülesanded (pdf-fail)
- 1. Lihtne nagu ABC
- 2. Pilvelõhkujad
- 3. Nurikabe
- 4. Hiina müür
- 5. Laevade pommitamine
- 6. Jaapani mõistatus
- 7. Jaapani mosaiik
- 8. Killer-sudoku
- 9. Enigma
- 10. Kakuro
- 11. Hitori
- 12. Hashi ehk sillad
- 13. Multisudoku
Igas reas ja veerus peavad tähed A, B ja C esinema vaid korra. Väljaspool ruudustikku antud tähed näitavad, mis täht on selles suunas esimene. Vastuseks kirjutage ringidesse sattuvad tähed alustades ülalt vasakult. Tühja ruudu korral kirjutage kriips. Näites on vastuseks -B-AC
-
Kirjutage igasse ritta numbrid 1–5 nii, et iga number esineb ühe korra igas reas ja veerus. Iga kirjutatud number märgib sama korruste arvuga maja.
Numbrid mõistatuse servades näitavad, mitu maja on nähtavad vastavast suunast, arvestades sellega, et madalamad majad jäävad kõrgemate varju.Vastuseks kirjutage noolega näidatud diagonaalile sattuv numbrikombinatsioon. Näites on vastuseks 22222.
Nurikabe on saarte moodustamise mõistatus. Lahendaja ülesandeks on saarte eraldamine hoovusega nii, et kõik saared oleks isoleeritud ja saari ümbritsev hoovus oleks ühendatud, st et eraldi seisvaid hoovuseosi ei tohi jääda. Numbrid näitavad, mitmest ruudust koosnev saar sellele kohale tuleb (numbriga ruut kaasa arvatud). Saared tohivad omavahel kokku puutuda vaid diagonaalsuunal.
Hoovuses ei tohi esineda 2×2 ruudust koosnevaid või sellest suuremaid osi.Vastuseks kirjutage, mitu musta ruutu satub noolega näidatud diagonaalidele. Näites on vastuseks 5 ja 3.
-
Igas mõistatuses tuleb teil ehitada vertikaal- ja horisontaalsuunas jooni tõmmates “Hiina müür”. Mõistatuses olevad numbrid näitavad, mitu joont tuleb numbri ümber joonistada, et müür kokku saada. Lõpuks peab moodustuma üks terviklik müür, st eraldi asuvaid “müüriosi” ei tohi olla.
Vastuseks kirjutage ridade kaupa numbrid, mis jäävad müürist väljapoole, alustades ülalt vasakult. Näites on vastuseks 1, 303, 3, 1, 2, 20.
Selguse huvides soovitame “müüri” siseosa (hariliku pliiatsiga) ära värvida, siis eristuvad lahendusnumbrid paremini.
Iga laevade pommitamise mõistatus on nagu ookean, millesse on peidetud laevastik. Laevad paiknevad ookeanis horisontaalselt või vertikaalselt ega tohi omavahel kokku puutuda, ka mitte nurkapidi. Numbrid paremal ja all näitavad, mitu ruutu selles reas või veerus on laevaosade poolt hõivatud.
Vastuseks kirjutage üheruuduliste laevade (skuutrite) “koordinaadid”, mis saate vihjenumbritest. Näites on vastuseks 26, 23, 12, 41.
Jaapani mõistatus on peitepildimõistatus, kus pilt “ilmutatakse” välja pildi kohale ja pildist vasakule paigutatud numbrite abil. Numbrid annavad teada, mitu ruutu vastavas reas tuleb mustaks värvida. Kui ühes reas on antud kaks erinevat arvu mustade ruutude täitmise kohta, siis jääb nende vahele vähemalt üks valge (tühi) ruut.
Vastuseks kirjutage, mitu musta ruutu satub noolega näidatud diagonaalidele. Näites on vastuseks 2 ja 4.
Jaapani mosaiik on loogikamõisatus, kus pilt tuleb välja “ilmutada” numbriga ruute ja/või seda vahetult ümbritsevaid ruute mustaks värvides. Iga mõistatuses antud number näitab, mitu teda ümbritsevat numbrit (numbriga ruut kaasa arvatud) tuleb mustaks värvida.
Vastuseks kirjutage, mitu musta ruutu satub noolega näidatud diagonaalile. Näites on vastuseks 4.
-
Paigutage numbrid 1–9 ruutudesse nii, et igas reas, veerus ja jämeda joonega eraldatud alas oleksid erinevad numbrid. Igasse punktiirjoonega ümbritsetud alasse kirjutatavad numbrid peavad kokku andma punktiiri märgitud summa ja igas punktiirjoonega alas on omakorda erinevad numbrid.
Vastuseks kirjutage numbrikombinatsioonid, mis sattuvad noolega näidatud ridadesse. Näites on vastuseks: 162384579, 975148632
Enigma on peitepildimõistatus, kus pilt tuleb “ilmutada” ühesuguseid numbreid radadega ühendades. Ruutude arv, mida rada läbib, sõltub ühendatavatest numbritest, kusjuures arvesse lähevad ka ruudud, milles number asetseb. Rada saab kulgeda horisontaal- või vertikaalsuunal, diagonaalsuund ei ole lubatud. Rajad ei tohi omavahel ristuda ega iseend mitu korda läbida.
Vastuseks kirjutage, mitu musta ruutu satub noolega näidatud ritta ja veergu. Näites on vastuseks 6 ja 8.
-
Mõistatuses on antud hulk summasid, teie ülesanne on leida liidetavad numbrite 1 kuni 9 seast. Summad on antud horisontaal- ja vertikaalridades. Ühe summa piires ei tohi liidetavad korduda, st näiteks 4 ei saa olla 2+2, vaid 1+3 või 3+1.
Vastuseks kirjutage numbrikombinatsioonid, mis satuvad noolega näidatud ritta ja veergu. Näites on vastuseks 328151 ja 121739.
Hitori on numbrite elimineerimise mõistatus. Teie ülesandeks on osa numbreid vastavalt reeglitele elimineerida ehk kastid mustaks värvida.
Numbrikaste mustaks värvides peate jälgima, et lõpplahenduses ei esineks ükski number üheski reas ega veerus rohkem kui ühel korral. Lisaks ei tohi mustaks värvitud ruudud omavahel külgepidi kokku puutuda, nurkapidi kokkupuutumine on lubatud. Kõige lõpuks peavad värvimata ruudud moodustama ühise ala, see tähendab, et üksi neist ei tohi jääda eraldatuks.Vastuseks kirjutage ridade kaupa, mis tähe all mustad kastid asuvad, alustades ülalt vasakult. Kui reas mustad ruudud puuduvad, kirjutage X. Näites on vastuseks X, B, D, C, A, D, C.
Selles mõistatuses tuleb teil antud “saartevõrgustik” omavahel sildadega ühendada. Number saare peal näitab, mitu silda peab seda saart teiste saartega ühendama. Ükski saar ega saartegrupp ei tohi jääda isoleerituks. Sillad tohivad saari ühendada vaid horisontaal- ja vertikaalsuunal, diagonaalsuunalised sillad ei ole lubatud. Omavahel ei tohi kaht saart ühendada rohkem kui kaks silda. Sillad ei tohi omavahel ristuda, samuti ei saa sildu ehitada üle vahepeal asuva saare.
Vastuseks kirjutage, mitu silda satub noolega näidatud ritta ja veergu. Näites on vastuseks 6 ja 5.
-
Paigutage numbrid 1 kuni 9 ruutudesse nii, et igas reas, veerus ja jämeda joonega alas oleksid erinevad numbrid. Lisaks ei tohi numbrid korduda punktiirjoonega tähistatud diagonaalidel ning hallidesse ruutudesse võite kirjutada vaid paaritu arvu (1, 3, 5, 7 või 9).
Vastuseks kirjutage noolega näidatud ritta ja veergu sattuvad numbrikombinatsioonid.
Näites on vastuseks 534679128, 738561492
Eesmärk: Populariseerida loogikamõistatuste lahendamist ja moodustada Eesti koondis osalemiseks loogikamõistatuste lahendamise maailmameistrivõistlustel, mis toimuvad augustis 2014 Londonis.
Aeg ja koht: Võistlus toimub pühapäeval, 23. märtsil algusega kell 12.00. Võistlustööd avaldatakse siinsamas leheküljel. Mõistatused on mõeldud lahendamiseks pärast väljaprintimist. Osavõtt on tasuta. Võistluse näidisülesanded avaldame siinsamas lehel hiljemalt nädal enne võistlust ehk hiljemalt 16.03.2014
Osavõtjad: osa võivad võtta kõik soovijad.
Võistlussüsteem: Võistleja peab 120 minuti jooksul ära lahendama võimalikult palju etteantud mõistatusi. Punktisumma on märgitud iga mõistatuse juurde. Lahendused tuleb lahendamisaja lõpuks saata aadressile loogika@kuma.ee . Vastused tuleb saata näidisülesannete juures näidatud viisil. Vastuseid võib saata ka mitu korda, arvesse läheb viimasena saadetud variant. Vastuseid saates tuleb alati lisada saatja nimi, aadress ja telefoninumber. Kõikidele saadetud vastustele tuleb kinnituseks teade kättesaamise kohta.
Võistluse võidab võistleja, kes kogub kõige rohkem punkte. Võrdse tulemuse korral otsustab parema koha saaja aeg, mil vastused aadressile loogika@kuma.ee laekusid. Sellegi võrdsuse korral jäädakse kohta jagama. Võistluse tulemuste põhjal moodustatakse Eesti koondis osalemiseks loogikamõistatuste lahendamise maailmameistrivõistlustell, mis toimuvad augustis 2014 Londonis. Võistkond koosneb neljast võistlejast ja kaptenist. Koondisekoha on endale juba kindlustanud eelmise MM-i Eesti parim Tiit Vunk.
Valikvõistluse tulemused avaldatakse siinsamas hiljemalt 25. märtsil 2014.
Korraldajad: AS Kuma, World Puzzle Federation, Conceptis Puzzles Ltd ja Nonzero.
Kontaktisik: Jaanus Laidna, tel 38 38 829, e-post: jaanus.laidna@kuma.ee